Nike. Avatar’ın ile koşmak.

NIKE-unlimited-stadium-singapore-worlds-first-LED-running-track-bolteyel-01

Nike. Unlimited Stadium.

Koşmaya Nike’ın gaz veren kampanyaları ile başlamıştım. Bir süre sonra kendimi her pazar Belgrad Ormanı’nda sabahın köründe parkuru turlarken buldum. Önceleri ilk 500 metreyi görene kadar nefessiz kalıyor ve durmadan molalar veriyordum . 6 km’yi bitirdiğimde artık ben ben olmuyordum. Yanımdan gelen geçen, parkuru ikinciye dönenler moralimi fena halde bozuyordu…

Sonra en büyük tutkusu koşu olan yakın bir arkadaşımla koşmaya başladım. Onun acıması yoktu, eğer kalbim atıyorsa durmak için bir nedenim yoktu. “Bırakmak yok” diyor başka birşey demiyordu. Ben öyle öyle 6km’yi molasız koşmaya başladım. Süper sürelerde bitiremesem de pazar günü ormanda koşmanın ve bedenimi zorlamanın, irademle verdiğim mücadeleyi parkurun sonunda tamamlamamın inanılmaz duyguları vardı.

Konumuza dönersek, bendeki tüm bu hikaye Nike’ın Run İstanbul koşularına, reklamlarına, gaz mesajlarına dayanıyordu. Şimdi de Filipinler’deki “Unlimited Stadium” kampanyasını görünce yine hayran kaldım.

NIKE-unlimited-stadium-singapore-worlds-first-LED-running-track-bolteyel2

NIKE-unlimited-stadium-singapore-worlds-first-LED-running-track-bolteyel-31Herşey Nike’ın “Lunar Epic ” isimli koşu ayakkabısının kendine has ayak izi ile başlıyor. Bu ayak izinin oranlarına sabit kalarak kocaman LED ekranlardan oluşan, Filipinler’in başkenti Manila’da bir koşu parkuru tasarlıyorlar.

Koşucuların performansı RFID ile kaydediliyor ve sen ikinci turu koşarken ilk turdaki hızındaki avatarın da LED ekranda seninle birlikte koşmaya başlıyor. Avatarını her geçtiğinde sistem en iyi zamanlamanı kaydediyor ve bir sonraki turda artık daha hızlı koşman gerekiyor. Kendi avatarın yerine ünlü koşucular dahil farklı kişilerin avatarı ile de antremanını gerçekleştirebiliyorsun. Sporcu hırslı insandır, hep daha iyi yapmayı ister. Bu iyi anlamda gördüğüm hırs, onu geliştirir, daha iyisini yapması için motive eder. Belgrad Ormanı’nda bunu çok hissettiğim için stadın hikayesini gerçekten çok beğendim.

Hadi gelin videosuna gözatalım…Bir atletin en büyük rekabeti kendisiyledir. Bizim hedefimiz de atletlerimize kendileriyle birebir yüzleşme fırsatı veriyor” diyor Rio de La Cruz , Coach for Nike+ Run Club.

Böyle güzel bir kampanya Cannes Lions’tan eli boş dönmüyor tabii ki. 3 altın, 4 gümüş ve 3 bronz ödül kazanıyor. Yaratıcısının ağzından da (BBH Singapore) hikayesini dinlemek istersiniz diye düşündüm. Videonun sonunda söylediği ise gerçekten etkileyici, bu proje için toplam 80.000 çalışma saati harcanmış. Çok güzel bir kampanya, umuyorum benim gibi birçok kişiye daha fazla koşmak için ilham ve motivasyon verir!

Leave a Reply