into the wild.

dün akşam çok güzel bir film izledim.

hani film biter ama sen hala etkisindesindir, keşke şunu da yapsaydı da böyle bitseydi dersin, sonra kendi hayatını şöyle bir sorgularsın. gerçek bir hayat hikayesi olması daha da etkiler seni. işte böyle filmdi.

“into the wild”. yönetmen sean penn.

christopher mccandless’ın gerçek hayat hikayesi…

Christopher McCandless_bolteyel

mccandless, ailesi ile ciddi problemler yaşayan ve bunları çok fazla içselleştirmiş genç bir çocuk. kültürlü, okumayı seven ve çevresindekileri sorgulayan birisi… ailesinin ısrarı ile üniversiteyi bitirir ve mezun oldukta sonra ailesine de haber vermeden uzun bir yolculuğa çıkar. onu en çok üzüntüyle bekleyen ise geride kalan kızkardeşidir…

o ana kadarki tek birikimi 24.000$’ı da hayırsever bir kuruma bağışlar.geriye kalan tüm parasını yakar. para ile kolayca elde edilen şeylerin hayatın anlamını ve zevklerini körettiğini düşünür. hatta bir bölümde şöyle diyordu: “paraya ihtiyacım yok. insanı ihtiyatlı olmaya zorluyor.”

düşününce hepimize empoze edilen klasik bir senaryo var: üniversiteyi bitir, işe gir, kariyer yap, para biriktir, evlen aile kur, birikim yap, ev al, çocuk sahibi ol… karşı çıkmadan harfiyen takip ettiğimiz bir senaryo.

insanın kendi kendine yetebileceğini, bunun için etrafındaki insanlara ihtiyacı olmadığına inanır. kendini toplumdan soyutlar. ardından kendisine yeni bir isim takar: alexander supertramp ve otostopla uzun bir yolculuğa çıkar. amerikayı dolaşır, ardından kano ile kaçak olarak meksikaya girer ve çıkar, en sonunda da büyük alaska projesini gerçekleştirmeye karar verir.

Christopher McCandless_bolteyel1

bu seyahatte birçok kişi ile hayatı kesişir. belki bir hafta, belki birkaç gün; ama tanıştığı herkesin hayatında da birşeyler değiştirir. 24 yaşindaki bu gencin hayatını izlediğinde insan ister istemez çok etkileniyor.

en üstteki fotoğraf bu seyahatin çok önemli bir bölümüne ait, fotoğrafı kendisi çekmiş…

“mutluluk, ancak paylaşıldığında gerçektir.” chris’in finale doğru notlarından birisi… chris aradığı cevabı aslında bulmuş…

bu film kaçmaz.

Leave a Reply