sardunya adası

eveeet, geçen hafta çok güzel bir tatilden döndüm. rotamda sardunya adası, sicilya ve roma vardı…

12 günlük bu seyahatte gönlümü çelen ise kesinlikle sicilya oldu.

önce ilk durağımız sardunya adasından başlıyorum. sardunya adası, sicilya’dan sonra italya’nın en büyük adası.

direkt uçuş olmadığı için önce roma’ya, oradan da alitalia ile alghero’ya indik.

ada, genel olarak onlarca plajdan oluşuyor. denizin rengi, kumlar herşey şahane… eğer biraz dinleneyim, deniz güneş tatili yapayim diyorsanız Sardunya süper bir seçim!

geceleri son derece hareketli. genelde avrupada belli bir saatten sonra sokaklar sessizleşse de sardunya da en az 2′ye kadar her yer son derece canlı. kafeler, restoranlar, sokak sanatçıları, canlı müzikler, trafiğe kapalı yürüyüş yolu…

hemen seyahat notlarımı da paylaşmak istiyorum.

* artık italya’daysanız. .. türk rituellerini bir kenara bırakıp ne kadar lokal bir italyan gibi yer içerseniz tatil de o kadar keyifli oluyor. biz ilk gün türk kahvaltısı olayına girdik ama sonrasında çok anlamsız olduğuna karar verip 2. günden itibaren tam bir italyan gibiydik:) bu arada grubumuzda italyan bir arkadaşımızın olmasının da tatilin keyfini nasıl artırdığına inanamazsınız. tam italyanlar gibi yedik, içtik ve gezdik.

* italyanlar bildiğiniz gibi güne krosan ve kahve ile başlıyorlar. nerede kahve içerseniz için hepsi de çok güzel. krosanlar da sade, marmelatlı ve çikolatalı oluyor.

* akşam yemekleri 22.00 civarında. yemek düzeninizi biraz bu saatlere göre ayarlamanız gerekecek:)

* sardunya, yerel üretim şarapları ile ünlü. denemenizi ve bir üzüm bağını ziyaret ederek tadım yapmanızı öneririm.

* otel yerine biz ev kiralamayı tercih ettik. ev, son derece temiz ve uygun fiyatlıydı.

* alghero’nun içinde birkaç plaj var fakat bizim gibi farklı yerleri denemek isterseniz araba kiralamak şart. yalnız italya’da işler farklı yürüyebiliyor. biz 6 kişilik büyük bir araba kiraladığımızı sanarken kısmetimize orta büyüklükte bir alfa romeo çıktı… biraz sıkışık fakat yine de eğlenceli yolculuklar yaptık.

* plajlarlar özellikle öğleden sonra kalabalıklaşmaya başladığı için şezlong için önceden arayıp rezervasyon yaptırıyorsunuz. ilginç geldi tabi. herkes yanında içecek ve yiyecek geliyordu, hatta mini buzdolaplarıyla gelen italyanlar dahi vardı.

* ingilizceleri ne yazık ki çok iyi değil, o nedenle italyan birisinin grupta olması çok iyi oldu.

* dondurmalar ise kesinlikle denenmeli. her gün bir tane mutlaka yedim :) fındıklı dondurma bir efsaneydi.

* pizzalara geldiğimizde ise bufalo peynirli pizzayı denemenizi öneririm. domatesi tazecik rendelenmiş, peynir son derece güzeldi. hiç bu kadar taze bir pizza yememiştim.

* sisa isimli marketlerinden de her istediğinizi bulup alışveriş yapabilirsiniz.

son olarak sardunya adası’nın bayrağından bahsedeceğim. oldukça merak uyandırıcı ve ilk bakışta anlam veremediğimiz bir bayrak oldu.

yanlış bir bilgi değil ise ada zamanında emeviler tarafından işgal edilmiş. bayrakta alınları ve bazı hediyeliklerde de gözleri bağlı olan bu dört arap, sardunyalıların kazandığı zaferi simgeliyormuş. biraz ilginç gelse de her yerde göre göre bir süre sonra alışıverdik.

bir sonraki yazımda sicilya’dan devam edeceğiz.

Leave a Reply